TYCZENIU BUDYNKU - KIEROWNIK BUDOWY

Czy kierownik budowy jest potrzebny przy tyczeniu budynku?

Kierownik budowy jest potrzebny na ka偶dym etapie budowy, m.in. powinien by膰 obecny przy tyczeniu obiekt贸w budowlanych (np. domu).

Jakie zalety ma obecno艣膰 kierownika budowy podczas tyczenia?


Kierownik mo偶e skontrolowa膰 prac臋 geodety, mo偶e por贸wna膰 wymiary budynku z wymiarami na projekcie budowlanym, a usytuowanie i odleg艂o艣ci od granic dzia艂ki z planem zagospodarowania terenu.

Jakie konsekwencje mo偶e mie膰 nieobecno艣膰 kierownika budowy przy tyczeniu budynku?

W przypadku b艂臋du tyczenia (np. z艂e odleg艂o艣ci od granic dzia艂ki / b艂臋dne wymiary 艣cian) i jednoczesnym braku kontroli kierownika budowy, budynek mo偶e by膰 wybudowany niezgodnie z projektem, co b臋dzie mia艂o konsekwencje finansowe. Koszt rozbi贸rki / przebudowy.

Kwesti臋  obecno艣ci kierownika budowy przy tyczeniu reguluje poni偶szy przepis prawny:

Rozporz膮dzenie Ministra Spraw Wewn臋trznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standard贸w technicznych wykonywania geodezyjnych pomiar贸w sytuacyjnych i wysoko艣ciowych oraz opracowywania i przekazywania wynik贸w tych pomiar贸w do pa艅stwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
[...]

§ 59 Szkic tyczenia

1. Wyniki tyczenia utrwala si臋 na szkicu tyczenia zawieraj膮cym:
1) dane dotycz膮ce osnowy realizacyjnej;
2) rysunek obiekt贸w projektowanych;
3) dane konieczne do wytyczenia;
4) dane zrealizowane w trakcie tyczenia;
5) rezultaty pomiaru kontrolnego wytyczonych element贸w obiekt贸w;
6) adnotacj臋 o przyj臋ciu przez kierownika budowy wytyczonych element贸w obiekt贸w, z wyr贸偶nieniem utrwalonych znak贸w osi g艂贸wnych obiekt贸w, reper贸w roboczych i g艂贸wnych element贸w konstrukcyjnych;
7) podpis osoby wykonuj膮cej tyczenie oraz podpis kierownika budowy.
2. Tre艣膰 projektowan膮 przedstawia si臋 na szkicu tyczenia w kolorze czerwonym.
3. Dane okre艣laj膮ce wyniki pomiaru kontrolnego wpisuje si臋 na szkicu tyczenia kolorem czarnym w nawiasie.
4. Orygina艂 szkicu tyczenia do艂膮czany jest do dziennika budowy, za艣 jego kopia uwierzytelniona przez kierownika budowy pozostaje w dyspozycji wykonawcy.
[...]

馃摉❔
Je艣li masz pytania lub potrzebujesz pomocy geodety zadzwo艅 lub napisz:
馃摫+ 48690210110
馃摫+48537468695
馃摡 biuro@smartgeo.pl