Geodezja Łódź: Jak wyznaczyć granice działki samemu

Jak wyznaczyć granice działki samemu

Wskazanie granic działek to zadanie dla geodety, ale można spróbować samemu. Jest wiele sposobów wyznaczania granic działek:

  1. Jeśli były już stabilizowane znaki graniczne (słupki, paliki, kamienie) możemy spróbować je odnaleźć. Prawdopodobnie został sporządzony protokół graniczny na którym są wymiary działki, odległości od trwałych elementów (budynki, ogrodzenia, itp.). Korzystając z tego dokumentu możemy przy pomocy taśmy lub innego przyrządu pomiarowego "odłożyć" odległości od widocznych ścian budynku albo ogrodzenia i znaleźć słupek graniczny. 
    Jeśli w posiadanej dokumentacji nie posiadamy kopii takiego protokołu granicznego, jego oryginał można znaleźć w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Jeśli odnajdziemy przynajmniej jeden słupek graniczny kolejne możemy odnaleźć na podstawie odległości przy pomocy taśmy mierniczej.
  2. Co zrobić jeśli znaków granicznych nigdy nie było? Można skorzystać z aplikacji na telefon. Korzystając z lokalizacji GPS urządzenie wskaże nam nasze położenie na tle granic działek. Ta metoda ma zasadniczą wadę - niska dokładność. Lokalizacja granicy w zależności od zasięgu i sytuacji terenowej oscyluje w granicy kilku metrów.
    Aplikacja skazująca granice działek geodezyjnych
  3. Jeśli powyższe sposoby wyznaczenia granic nie przyniosą rezultatów pozostaje zlecenie prac firmie geodezyjnej. Wiąże się to oczywiście z kosztem, daje jednak gwarancję potwierdzoną sporządzoną dokumentacją geodezyjną.

❓💁📖 Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy geodety zadzwoń lub napisz:
📞 +48 690 210 110
📱 +48 537 468 695
📧 biuro@smartgeo.pl