Co to jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?
Domy jednorodzinne (i inne obiekty budowlane, które wymagały pozwolenia na budowę), a także urządzenia podziemne, czyli np. przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, elektroenergetyczne itd., przed oddaniem do użytkowania wymagają wykonania inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej.
Inwentaryzację rozpoczyna się od pomiaru stanu wyjściowego obiektu wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń i odkształceń. W późniejszych terminach, pomiary geodezyjne przemieszczeń i odkształceń powinny być wykonywane jeśli konieczność pomiarów przewidywał projekt budowlany, lub na wniosek inwestora.
Geodezyjna dokumentacja powykonawcza składa się z operatu geodezyjnego i dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.
Operat geodezyjny zawiera całą dokumentację geodezyjną, sporządzaną na poszczególnych etapach budowy, łącznie z pracami przygotowawczymi na placu budowy, tj. tyczeniem i kontrolą położenia poszczególnych elementów budynku.
Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna ma zawierać te dane, które umożliwią wniesienie zmian na mapę zasadniczą. Jeśli chodzi o inwentaryzację przyłączy, to powinna się w niej znaleźć również informacja o zgodności z uzgodnionym przed rozpoczęciem budowy projektem ZUDP lub planem zagospodarowania działki.
📖❔
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy geodety
zadzwoń lub napisz: